Meslekte Gelişim Grubu adayı olarak SMMMO başkanlık seçimlerine katılacak Mali Müşavir Abdil Erdal, meslektaşları için hayata geçirmeyi planladığı projelerini anlattı. Meslektaşlarının mesleklerini rahatça icra edebilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını belirten Erdal, “Savunma hakkının ve imtiyazlarının genişletilmesini, görevi olmayan iş yükünün azaltılmasını, görevlerini en iyi şekilde yapabilecekleri bir ortam oluşturmaları için meslektaşlarımızın hakkını her alanda her platformda savunacağız” dedi.

“BİRLEŞTİRİCİ OLACAĞIZ”
Ayrıştırıcı değil birleştirici bir anlayışla hareket edeceğini söyleyen Erdal, oda faaliyetleri kapsamında oda mensuplarının bir arada olacağı sosyal etkinlikler düzenleyip karşılıklı görüş alışverişinde bulunmalarını sağlayacağını söyledi.

“HAKSIZ REKABETİ ÖNLEYECEĞİZ”
“Haksız rekabetin önlenmesi ve tahsilat sorununu hukuki yolla kaldırma çalışmaları yapacağız” diyen Abdil Erdal, “Odamızın Haksız Rekabetle Mücadele Kurulunun daha etkin çalışmasını sağlayacağız. Bu kapsamda haksız rekabetin önlenmesi için hukuki çalışmalarımızı üst birliğimiz TÜRMOB ve siyasette bizleri temsil eden meslektaşlarımızla paylaşıp mesleğimiz için önemli sorunlardan biri olan Haksız Rekabetin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Ayrıca mesleğimizin önemli sorunlarından biri olan tahsilat problemi içinde aynı şekilde taslak çalışmamızı tüm platformlarda paylaşıp çözümü için tüm hukuki yolları kullanacağız” şeklinde konuştu.

“HAKSIZ REKABET ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEĞİZ”
Haksız Rekabet Çalıştayı düzenleyerek meslektaşlarının yaşadığı sorunların çözümü noktasında karşılıklı görüş alışverişinin yapılabileceğini belirten Erdal, “Mesleğimizin önemli sorunlarından biri olan Haksız Rekabeti, Meslek Mensupları Arasında ve İş Sahipleriyle İlişkilerde Haksız Rekabet, Ücret ve Diğer Mali Nitelikteki Uygulamalar İle Haksız Rekabet, Reklam Yoluyla Haksız Rekabet olarak 3 ana başlıkta değerlendireceğiz. Bu doğrultuda meslektaşlarımızla gruplar halinde Haksız Rekabet Çalıştayını düzenleyip, meslektaşlarımızla haksız rekabet konusunu derinlemesine ele alıp, karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız” dedi.


BAĞIMLI ÇALIŞANLAR ÇALIŞTAYI
Bağımlı çalışan meslektaşları için ücret ve çalışma şartları bakımından gerekli bütün projeleri uygulayacağını söyleyen Abdil Erdal, “Özellikle bağımlı meslektaşlarımızın iş piyasasındaki saygınlığını artırıcı bütün kararları bağımlı meslektaşlarımızın da katılacağı toplantıyla alıp uygulamaya dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu.

“YENİ OFİS AÇANLARA DESTEK”
Yeni ofis açan meslektaşları için firma indirimleri yaptırarak maliyet yükünü azaltmayı hedeflediğini söyleyen Erdal, Kobi Destek Kredisi için görüşmeler yapıp bu yönde projeleri uygulamaya sokacağını söyledi.

“NİSBİ AİDAT TAHAKKUK İŞLEMİ YAPILMAYACAK”
Abdil Erdal, görevde olduğu süre içerisinde Nisbi Aidat yasal bir statü kazanana kadar meslektaşlarından Nisbi Aidat tahakkuk edilmeyeceğini söyledi.

“RUHSAT DAĞITIM TÖRENLERİ YAPILACAK”
Ruhsatını yeni alan meslektaşları için belirli periyotlarda ruhsat dağıtım törenleri düzenleyeceklerini kaydeden Erdal, “Böylece Odaya ruhsatı gelen meslektaşımız hiçbir gecikme yaşamadan ruhsatını teslim alabilecektir. Ayrıca ruhsat dağıtım töreniyle birlikte mesleğimize yeni katılan meslektaşlarımızın hem odamız ile hem de birbirleri ile kaynaşmaları tanışmaları sağlanacaktır” diye konuştu.

“KADIN MALİ MÜŞAVİRLER ÇALIŞTAYI DÜZENLENECEK”
Kadın meslektaşlarının gerek mesleki gerekse sosyal alanda yaşadığı sorunlara çözüm aranması amacıyla Kadın Mali Müşavirler Çalıştayı düzenleyeceklerini söyleyen Abdil Erdal, “Kadın meslektaşlarımızın mesleğimizi daha rahat ve huzur içinde icra etmelerini sağlayacak ortak çözüm önerilerini paylaşmak istiyoruz” dedi. Abdil Erdal, sözlerini şöyle sürdürdü; “E-birlik sözleşmeleri ile e-beyanname sözleşmelerinin tek sözleşme olarak entegre çalışmasını sağlayacak çalışmalar yapacağız. Esnaf odalarında defter tutulması ve beyanname gönderilmesini ortadan kaldırarak portföyü genişleteceğiz. Odalar altında beyanname gönderen meslektaşlarımıza meslek kanunları çerçevesinde engel olacağız. Muhasebe Müzesi’ni daha aktif ve kullanılabilir şekilde kütüphane ile birlikte meslektaşın kullanımına açacağız. Odamıza işletmeler tarafından bildirilen Mali Müşavir ihtiyaçlarını, ilgili yıl içerisinde çalışanlar listesine kayıt olan meslektaşlarımıza kayıt tarihi sıralamasına göre yönlendireceğiz. Odamıza meslektaşımız tarafından yazılan tüm yazılara olumlu veyahut olumsuz cevap vereceğiz. Cevapsız hiçbir yazı kalmayacak. Kamu kurumlarında Mali Müşavir bulundurma zorunluluğuyla ilgili gerekli bütün çalışmaları yapacağız. 108 bin kişilik meslek camiamızın TÜRMOB’da azınlığın çoğunluğu yönetmesinin kaldırılması için mücadele edeceğiz. TÜRMOB yönetiminde 108 bin Mali Müşaviri 4 üye, 4 bin 800 YMM'yi ise 5 üye temsil ediyor. Azınlığın çoğunluğu yönettiği antidemokratik sistemin kaldırılması için mücadele edeceğiz. Kurumlarla indirim anlaşmalarını daha geniş bir alana yayıp meslektaşlarımızın ve stajyerlerimizin hayatını kolaylaştırma yolunda çalışmalar yapacağız. Odamızda yönetim, denetim, disiplin, oda meclisi ve alt kurul ve komitelerde genç, kadın, engelli ve yaşlı meslektaş dağılımına göre meslektaşlarımıza yer vereceğiz. Mücbir Sebep konusunun kanunlaşması için gerek TBMM gerekse meslek kamuoyunda bütün çalışmaları yapacağız.”

“STAJYERLERİMİZİN SORUNLARINA ÇÖZÜM BULACAĞIZ”
Düzenlenecek olan Stajyer Çalıştaylarıyla tüm stajyerlerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulmayı hedeflediklerini söyleyen Erdal, stajyerlerin staj süreleri boyunca, stajlarıyla ilgili maddi ve manevi sorun yaşamalarına izin vermeyecekleri söyledi. Erdal sözlerini şöyle sürdürdü; “Maddi anlamda, ücretsiz olması gereken işlemler için alınan ücretleri kaldıracağız (Staj İşlemleri Ücreti, SGS Dosyası). Manevi anlamda, stajyerlerimiz için Odamızda belirli periyodlarda stajyer çalıştayları düzenleyeceğiz. Düzenleyeceğimiz stajyer çalıştaylarıyla stajyerlerimize mesleğimiz hakkında bilgilendirmeler yapıp, stajlarıyla ilgili sorun ve çözüm önerilerini tespit edip, staj süreleri boyunca motivasyonlarını artırıcı bilgilendirmeler yapmayı hedefliyoruz. Güçlü eğitmen kadrosu oluşturup sınavlara hazırlık kurslarını uygun fiyatlı şekilde açacağız. Hem Staja Giriş hem de SMMM Yeterlilik sınavları için öncesinde Oda binamızda deneme sınavları yapılacaktır. Bu kapsamda Sınava girecek olan meslektaş adaylarımız kendilerini test etme imkânı bulacaklardır. SMMM Yeterlilik sınavlarından önce sınava başvuran bütün meslektaş adaylarını Odamızda misafir edip bütün derslerden ücretsiz etüt imkânı sağlayacağız.”

“ODAMIZI DİJİTAL ORTAMA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”
“Odamızı tamamen dijital ortama dönüştüreceğiz” diyen Erdal, her türlü bilgi ve belgeyi en kısa yoldan meslektaşlarına ulaştıracaklarını belirterek mesleki sorunların yine dijital platform üzerinden paylaşılabileceğini söyledi. Oda web sitesinin daha etkin hale getirileceğini bildiren Erdal, “Meslektaşlarımızın bir arada olup paylaşım yapabileceği Oda web sitemiz altında mesleki sosyal medya sistemini kuracağız” dedi.

“MOBİL UYGULAMALAR BÜTÜN PLATFORMLARDA YAYINLANACAK”
“Odamızın yeni mobil uygulamasını bütün mobil platformlarda meslektaşlarımızın kullanımına sunacağız” diyen Erdal, “Android ve iOS destekli mobil uygulamamızın bildirim özelliğiyle birlikte hızlı ve doğru bilgiyi mobil uygulamamız üzerinden meslektaşımıza ulaştıracağız” ifadesine yer verdi.

“SMMMO TEKNOLOJİ PLATFORMUNU HİZMETE AÇACAĞIZ”
Erdal, “Konya SMMMO Teknoloji Platformuyla birlikte meslektaşlarımız için en güncel Office Yazılımı, virüs ve istenmeyen mesajlardan arındırılmış profesyonel e-posta, geniş yedekleme alanı, çevrimiçi eğitimler, Sesli ve video konferans ortamı ve daha fazlasını barındıran güncel teknoloji paketimiz gerekli anlaşmalar doğrultusunda isteyen meslektaşlarımız için kullanıma açılacak. İsteyen bütün meslektaşlarımıza kendilerinin yönetebileceği yönetim panelli web sitesini ücretsiz sağlayacağız. Meslektaşlarımıza kendilerinin yönetebileceği yönetim panelli web sitesini ücretsiz sağlayacağız. Bu web sitesi ile meslektaşlarımız müşterilerine özel şifre ile hesap oluşturabilecek ve müşterilerine ait her türlü belgeyi (Word, Excel, PDF) sisteme yükleyerek kolayca müşterilerine ulaştırabilecektir. Ayrıca meslektaşlarımız kendi web sitelerine şifreli olarak yükledikleri müşterilerine ait belgeyi mail ve WhatsApp üzerinden de ulaştırabilecekler. Web sitesinin ana sayfasında yer alacak olan mesleki konular ise otomatik güncellenecektir. Şu anda piyasada bu sistemin benzerleri fazlasıyla kullanılmaktadır. Biz bu sistemi meslektaşlarımıza ücretsiz hediye edeceğiz” şeklinde konuştu.

“E-DERGİYİ MESLEKTAŞLARIMIZLA BULUŞTURACAĞIZ”
Odanın teknoloji ve bilişim dönüşümünü hızla tamamlayacağını söyleyen Erdal, bu kapsamda oda, meslektaş ve stajyerler baz alınarak hazırlanacak olan e-dergi projesi ile Whatsapp, e-posta ve web sitesi üzerinden meslektaş ve stajyerlere ulaştırılacağını söyledi.

E-İMZALI SERTİFİKASYON
Düzenlenen her türlü eğitim seminerleri ve kurslara katılan meslektaş ve stajyerler için e-imzalı sertifika verileceğini kaydeden Erdal, “Sertifika verme süreci ise eğitim girişinde TC kimlik numarası veya Oda üye numarası dokunmatik ekrandan girişle başlayacaktır. Eğitim bitiminde katılım bilgisini giren herkese sertifikaları e-imzalı olarak e-posta adreslerine gönderilecektir. E-posta adresinde sorun yaşayan katılımcılar, oda web sitesi üzerinden e-imzalı sertifikalarını indirebileceklerdir” dedi.

“BİLİŞİM VE YAZILIM KOMİSYONU KURULACAK”
SMMM ofislerinin iş yükünü hafifletecek ve iş akışını hızlandıracak yazılımların yapabilmesi amacıyla Bilişim ve Yazılım komisyonunu kuracaklarını kaydeden Erdal, “Yazılımcılardan ve meslektaşlarımızdan oluşacak olan komisyon, meslektaşlarımızın ofislerinde kullanacağı ve iş yüklerini hafifletecek yazılımları üretecektir. Üretilen yazılımlar ücretsiz olarak meslektaşlarımıza ulaştırılacaktır” şeklinde konuştu.